Fırın İlaçlama

Fırın İlaçlama

   İş yerlerinde özellikle gıda sektöründe kirlenme çok daha yaygın şekilde meydana gelir. Bu durumun temel nedenleri arasında yemek pişirme sırasında ortaya çıkan negatif etkiler karşımıza çıkar. Yağ, duman ve çeşitli kokular ortamda böcek oluşmasına sebebiyet verir. Durumun önüne geçmek için çeşitli ilaçlama teknikleri kullanılarak sorun ortadan kalkar. Özellikle uzun yıllar boyunca kullanılan fırın gibi alanlarda böceklenme ve haşere sorunu sık sık görülür. Ekmek fırınları, tatlı imalatı yapan pastaneler gibi alanlarda yıllardır kullanılan taş fırın ve benzeri pişirme alanları mevcuttur. Bu gibi alanlar fırın İlaçlama işlemi sayesinde kaliteli ve pratik şekilde temizlenir. Aksi taktirde hijyenik üretim yapılamayacak negatif durumlar meydana gelecektir. Kurumumuz Bilen Böcek İlaçlama sizlere hızlı ve güvenilir şekilde yardımcı olur.

   Fırın ilaçlama gereksinimleri temel ihtiyaçlar arasında yer alır. Çünkü yıllar boyunca kullanılan fırınlar zamanla belli kirlenmeler ve böcek yuvaları ile karşımıza çıkar. Ayrıca fırınların bacalı havalandırma sistemlerine ve baca ile birebir bağlantısı olması haşerelerin üremesine zemin hazırlar. Bacadan ve havalandırma alanından fırına yerleşen bakteri ve böcekler temizlenerek sorun giderilir. Aynı zamanda fırın gibi alanlar yüksek sıcaklık barındırması sebebiyle işletme sahibi tarafından kolay şekilde temizlenemez. Zamanla aksatılan bu işlem sonucunda sterilizasyon açısından yanlış sonuçlar meydana gelir. Firmamız sayesinde fırın ilaçlama işlemi kolay ve pratik şekilde yapılmaktadır. Kurumumuz ilaçlama konusunda sektörün ileri gelen firmaları arasında yer alır.

   Fırın ilaçlama sırasında dikkat edilmesi gereken bazı detaylar mevcuttur. İlk olarak ilaçlama sırasında gıdaların ortadan kaldırılması gerekir. Kimyasal maddeler ile temas edilmeden ilaçlama işlemleri tamamlanmalıdır. Aksi taktirde zehirlenmeye varabilen sorunlar meydana gelir. İkinci olarak dikkat edilmesi gereken husus ilaçlama sonrasında fırının tamamen kimyasal maddelerden arındırılmış olmasıdır. Çünkü fırın içerisinde pişen ekmek ve unlu mamullerin kimyasal maddelerin kokusu sonucunda zehirli tepkimelere yol açması mümkündür. Bu nedenle ilaçlama hizmeti verildikten sonra fırın ve civarında asla kimyasal maddelerin bulunmaması gerekir. İlaçlama işlemi sonrasında ortamda gerekli temizleme işlemi sonrasında hizmet verilmeye başlanmalıdır. Kurumumuz tüm bu aşamalara dikkat ederek hareket eder.