Restoran İlaçlama

Restoran İlaçlama

   İş yeri ortamlarında hızlı şekilde kirlenme sonucunda haşere görülmesi çok daha yüksek ihtimale sahiptir. Bu ihtimallerin en yaygın görüldüğü sektörler arasında endüstriyel sanayi veya endüstriyel mutfak alanları gelmektedir. Özellikle gıda sektörü içerisinde çeşitli etkenlerden dolayı böceklenme ve haşere yayılması yaygın şekilde karşımıza çıkar. Restoran, kafe, kantin, yemekhane gibi alanlarda çeşitli nedenlerden dolayı böceklere sık sık rastlanır. Yemek kokuları, atıklar, çöpler, dumanlar, havalandırma boruları gibi durumlar böceklerin ilgisini oldukça çekmektedir. Aynı şekilde ortamda böcek oluşması işletmeye zarar verecek problemlerin başında gelir. Müşterilere sunulan yemeklerin sterilazyonu açısından restoran ilaçlama hizmetleri zorunlu ihtiyaçlar arasında yer alır. Aksi taktirde yemeklerde böcek görülmesi veya müşterilerin haşereler ile karşılaşması çok büyük imaj zedelenmesine vesile olacaktır. Hatta hukuki süreçler ve para cezası gibi sonuçlarda meydana gelebilir. Bu nedenle kurumumuz Bilen Böcek İlaçlama üzerinden profesyonel şekilde yardım alarak sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

   Restoran ilaçlama sırasında dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntılar mevcuttur. Bu detayların başında yemeklerin izolasyonu ilk sırada yer alır. İlaçlama esnasında yemeklerin ortamdan çıkarılmasına veya asla temas etmeyen alanlarda saklanmasına özen gösterilmesi gerekir. Aksi taktirde gıdalara kimyasal bulaşması halinde zehirlenmeye varabilecek ihmaller ortaya çıkar. Kurumumuz bu konuda tecrübeli şekilde hareket ederek sorunların önüne geçer. Firmamız ilaçlama konusunda yıllardır sektörde var olan işinin ehli şirketler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda elemanlarımız yeterli teknik bilgi ve kapasiteye sahip bireylerden oluşur.

   Restoran ilaçlama sırasında ortamda herhangi bir tahribat oluşmaz. Kaliteli şekilde seçilen kimyasal ürünler sebebiyle doğacak problemlerin önüne geçilir. Duruma göre kokulu ilaçlama tekniği veya kokusuz ilaçlama tekniği tercih edilir. Aynı zamanda sıvı veya jel gibi ilaçlama türleri de mevcuttur. Tamamen ihtiyaçlar doğrultusunda ortamın gereklilikleri ele alınarak temizleme ve ilaçlama işlemi yapılmaktadır. Restoranın kaç gün veya ne kadar süre ara vereceğine süreç ve teknik üzerinden karar verilir. İlaçlama yoğun şekilde uygulanıyor ise 2 – 3 günlük beklemeler görülebilir. Eğer daha hafif ilaçlama yapılmış ise 12 saat veya 1 günlük ara yeterli olacaktır.